W niedzielę 4 marca po raz szósty w całej Polsce, a po raz pierwszy w Bełchatowie, odbędzie się bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych. Weźmie w nim udział 70 tysięcy biegaczy z 333 miast w Polsce oraz 8 miast za granicą. Tegoroczna edycja jest wyjątkowa, ponieważ odbywa się w roku, w którym świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Patronują jej żołnierze zamordowani w więzieniu mokotowskim, m.in. Witold Pilecki, Szczepan Ścibior oraz Dionizy Sosnowski. Ich podobizny będą widoczne na koszulkach, w których będą biec uczestnicy wydarzenia. Koszulka oraz medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej stanowią pakiet startowy.
Ten będzie można odbierać w godzinach 10-11:30, kiedy to w Biurze Zawodów (budynek Muzeum Regionalnego) trwać będzie weryfikacja zawodników. Biegacze na trasę wybiegną w samo południe, a jednym z dystansów do pokonania będą symboliczne 1963 m. – Jest to dystans rodzinny, może pokonać go każdy z nas, a symbolizuje rok śmierci ostatniego żołnierza wyklętego – Józefa Franczaka, ps. „Lalek” – informują organizatorzy. – Nie zapominajmy, że głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom antykomunistycznego podziemia z lat 1945-1963, a także propagowanie wiedzy o powojennej historii Polski wśród wszystkich Polaków, niezależnie od wieku – dodają.
W naszym biegu istnieje możliwość kontynuacji biegu na 5 km (4 pętle po ~1250 m), co umożliwia ujęcie oficjalnego czas w klasyfikacji „Triady Bełchatowskiej”. Do klasyfikacji generalnej liczony będzie czas netto (czas od minięcia linii startu/mety). W trakcie wydarzenia na terenie parku przy Muzeum Regionalnym będzie można spotkać przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich oraz bełchatowskich harcerzy z 7 Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Kora” im. Bronisława Hellwiga „Bruna”. Opiekę nad smaczną i ciepłą grochówką sprawować będzie Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Bełchatów. Więcej o samej idei „Tropem Wilczym” TUTAJ.